Tuesday, January 13, 2009

Nandi awards 2007 announced - list of winners

The Andhra Pradesh State Film Television and Theatre Development Corporation (APSFTTDC) announced the Nandi Awards for 2007 and Special Jury Awards on Monday.

The AP State Nandi Film Awards committee chairman P Sambasiva Rao and its members announced the awards in various categories of films produced and books/film critics on Telugu Cinema published during the year 2007.

Speaking to newsmen, the Nandi FilmAwards chairman P Sambasiva Rao said the screening of the films concluded on January 12.

APSFTTDC managing director and commissioner, information and public relations, C Parthasarathi said the awards are likely to be presented next month.

List of individual awards for artistes and technicians in all categories of films are as follows:

First Best Feature Film: Mee Sreyobhulashi.

Second Best Feature Film: Happy Days.

Third Best Feature Film: Lakshyam.

Best Home Viewing Feature Film: Chandamama.

Best Popular Feature Film providing wholesome entertainment : Aadavaari Maatalaku Ardhale Verele.

Best Director: -Krishna Vamsi (Film: Chandamama).

Best Leading Actor: D Venkatesh (Film: Aaadavaari Maatalaku Ardhaale Verule).

Best Leading Actress: Charmi Kaur (Film: Manthra).

Best Supporting Actor: Jagapathi Babu (Film: Lakshyam).

Best Supporting Actress: Janaki (Film: Amulyam).

Best Character Actor: Ahuthi Prasad (Film: Chandamama).

Allu Ramalingaiah Award for Best Comedian Actor:
Uttej (Film: Chandamama).

Best Comedian Actress: Jhansi (Film: Thulasi).

Best Villain: Murali Sharma (Film: Athidhi).

Best Child Actor: Master Roshan (Film: O Chinnari Korika).

Best Child Actress
: Baby Varshini (Film: Amulyam).

Best Film of a Director: Ravi Tenali (Film: Muhurtham).

Best Screenplay Writer: Srinu Vaitla (Film: Dhee).

Best Story Writer: Balabhadra Patruni Ramani (Film: Madhumasam).

Best Dialogue Writer: Ramesh-Gopi (Film: Aadavaari Maatalaku Ardhaale Verule).

Best Lyric Writer: Venigalla Rambabu (Film: Mee Sreyobhilashi: Song-Chirunavvulatho Brathakaali...).

Best Cinematographer: C Ram Prasad (Film: Munna).

Best Music Director: Mickey J Meyer (Film: Happy Days).

Ghantasala Venkateswara Rao Award for Best Male Playback Singer: Karthik (Film: O my friend: Song-Happy Days.

Best Female Playback Singer: Kousalya (Film: Gundelona Nuvee: Song-Satyabhama).

Best Editor: Kotagiri Venkateswara Rao (Film: Yamadonga).

Best Art Director: Srinivasa Raju (Film: Chandamama).

Best Choreographer (Dance): Noble (Film: Desamuduru: Song-Sathe..Ye..Godava Ledu).

Best Audiographer: Radha Krishna (Film: Manthra).

Best Costume Designer: Rama Rajamouli (Film: Yamadonga).

Best Makeup Artiste: Nalla Srinu (Film: Yamadonga).

Best Fight Master: Ram and Lakshman (Film: Dhee).

Best Male Dubbing Artiste:
Ravi Shankar (Film: Athidhi).

Best Female Dubbing Artiste: Showmya (Film: Lakshyam).

Special Jury Awards:

Name of the Film: Gowthama Buddha (Producer: K Rajasekhar).

Name of the Awardee (Artistes): Bhumika Chawla (Film: Satybhama).

Name of the Awardee (Artistes): Ram Charan Tej (Film: Chirutha).

Name of the Awardee (Technician-Cinematography): N Sudhakar Reddy (Film: Anasuya)

Sarojini Naidu Award for Best Feature Film on national integration, communal harmony, uplift of depressed classes and inter regional integration: Chandamama.

First Best Children's Film: Amulyam-The priceless gift.

Second Best Children's Film:
O Chinnari Korika.

Best Director Award of Children's Film title of the film: Ashok G Ushodyam.

First Best Documentary Film: Kalisundaam Raa. Produced by Commissioner, Social Welfare Department.

Second Best Documentary Film: Pragathi Padham. Produced by APMDC and A Durga Mahalakshmi.

First Best Educational Film: Good Bad Ugly.

Best Book on Telugu cinema- Anaganaga Oka Raa Kumarudu.

Best Film Critic on Telugu cinema:
Challa Srinivas.

Courtesy:TOI

Blog Archive